عضویت عربستان سعودی در شورای امنیت سازمان ملل متحد/ مهناز هدایتی

منتشرشده: آوریل 10, 2016 در Uncategorized

 

 عربستان سعودی می تواند حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد  داشته باشد به شرط اینکه در این زمینه پیش قدم شود و کاندیداتوری اش را برای عضویت در شورای امنیت اعلام کند .

 

با توجه به شرایط داشتن  اولین اصل اساسی رعایت حقوق بشردر عربستان سعودی یعنی تامین حق مسکن خوراک بهداشت آموزش و پرورش و فراهم نمودن یک زندگی با معیار رفاه و خوشبختی برای شهروندانش که طبق گزارش های درج شده  دراکثر رسانه ها عربستان سعودی  سومین کشور خوشبخت در جهان است که مردم این کشور از زندکی احساس رضایت و خوشبختی  کرده اند ودر لیست  آمار 20 کشور صنعتی در جهان قرار دارد  .

 

  اما اگر عربستان  از نظر حقوق بشر یک درصد خیلی ناچیز زیر سئوال جوامع بین المللی است  که  در پاسخ باید گفت در هیچ کشوری در این جهان پهناور حقوق بشر به طورصد درصد  رعایت نشده است و نقض حقوق بشر در تمام کشورها به چشم می خورد اما در مجموع عربستان سعودی توانسته است در بین کشورها در سطح جهانی دارای ارزش و اعتبار حقوق بشر باشد .

 

 و در مورد حقوق زنان نیز عربستان دارای جایگاه خوبی برای زنان این کشور بوده است و داشتن یا نداشتن حجاب برای یک زن نمی تواند ملاک حقوق بشر در یک کشورخاصی  باشد چرا که حجاب در عربستان سعودی اختیاری است نه اجباری چنانچه سیاستمداران زن از دیگر کشورها  وقتی  وارد عربستان سعودی می شوند کاملا آزاد هستند  و می توانند با پوشش  اسلامی باشند یا بدون حجاب اسلامی  باشند  پس در عربستان سعودی حجاب اختیاری است نه اجباری   .

 

برگردم به اصل مطلب در این مقاله ام  پیشنهاد من این است  که  زمان حق وتو برای 57 کشور مسلمان به رهبری عربستان سعودی یا به هرحال ترکیه  در شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است که اگر عربستان سعودی پیش قدم شود و عضو شورای امنیت بشود  در درجه اول  57 کشور مسلمان را وارد صحنه اتحاد بین المللی در امر تصمیم گیری های مهم جهانی کرده است  . و حق وتو نیز خواهد داشت  که وقتی عربستان سعودی به نمایندگی این 57 کشور عضو سازمان ملل توانستند حق وتو داشته باشند شورامی امنیت می تواند یک تحول جدید ایجاد کند که با ورود عربستان  سعودی به عنوان 6 کشور عضو شورای امنیت به جای حق وتو برای یک کشور حق وتو برای 2 کشور مد نظر باشد .

 به عبارتی اگر قبلا 4 کشور در مقابل یک کشور قرار داشتند از این به بعد  4 کشور در مقابل 2 کشور قرار می گیرد یعنی سیستم قبلی شورای امنیت سازمان ملل  تغییر می کند و حق وتو به  2 کشور می رسد نه به یک کشور یعنی اگر به طور مثال  قبلا روسیه می توانست برای  4 کشور تصمیم گیری کند از این به بعد باید کشور دیگری هم مایل به وتو باشد به همراه روسیه .  پس اگر 5 کشور وتو نکردند یعنی روسیه اتوماتیک وار وتو اش یعنی مخالفتش کنسل می شود یعنی لغو می شود    . 5 عضو دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد  امریکا انگلیس چین روسیه فرانسه از حق وتو در شورای امنیت برخوردار هستند .

با توجه به اینکه این 57 کشور مسلمان با جمعیتی  بیش از یک میلیارد و دویست میلیون  مسلمان که بیشتر در قاره اسیا افریقا سکونت دارند و در حال حاضر هیچ  نماینده ای از این 57 کشورمسلمان  در شورای امنیت سازمان ملل نیست به نظر می رسد ضرورت  عضویت عربستان سعودی از طرف این 57 کشور مسلمان لازم می باشد و باید این عضویت صورت بگیرد.

عربستان سعودی در حال حاضر رهبر ائتلاف بیش از 35 کشو.ر مسلمان بر ضد تروریسم را بر عهده دارد و این ائتلاف 35 کشور به ابتکار عربستان سعودی در سال 2015  صورت گرفت .  با توجه به شرکت بیش از 30 کشور مسلمان در همراهی با عربستان سعودی در مبارزه جدی با تروریسم بین الملل جایگاه عربستان سعودی در بین کشورهای مسلمان تائید شده است .

 به عبارتی این رهبری بیش از 30 کشور مسلمان می تواند باعث پیش قدم شدن عربستان سعودی برای تقاضای عضویت جهت حق وتو در شورای امنیت را زمینه سازی کند تا تقاضای عربستان در شورای امنیت مورد بحث و تصمیم گیری قرار بگیرد .  « که البته  این 57 کشور مسلمان می توانند در هرچند سال یکبار نماینده خویش را در شورای امنیت سازمان ملل تعویض کنند»  و این نمایندگی به طور دوره ای مشخص در شورای امنیت حضور داشته باشد .

 شورای امنیت و 6 عضو شورای امنیت با توجه به حضور کشورهایی چون انگلیس  فرانسه  و امریکا که نمایندگان جامعه مسیحی به حساب می آیند که بالغ بر 2 میلیارد مسیحی در سطح جهان محسوب می شود و چین و روسیه که نمایندگان غیر مسلمان  تقریبا محسوب می شوند پس می توان به این نتیجه رسید برای انتقال حس مسئولیت بر جامعه مسلمان و شراکت دادن این57 کشورمسلمان  در تصمیم گیری های جهانی   باعث پیشرفت در امر صلح وامنیت جهانی می شود و مشارکت نماینده کشورهای مسلمان در شورای امنیت تضمین کننده صلح و امنیت جهانی می تواند باشد .

 

ناتمام

 

 ویرایش شود

 

1/2/2016  مهناز هدایتی 

 

لازم به یاد اوری است این مقاله را 2 ماه قبل نوشته ام اما فرصت نشد  در واقع حوصله نداشته ام تا  این مقاله ام را کامل و ویرایش کنم و بدین صورت منتشر کردم 

 

 

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s